Τετάρτη 1 Αυγούστου 2012

ΛΟΝΔΙΝΟ 2012: Και δεύτερο μετάλλιο …Ελληνικής καταγωγής

Ένας ακόμη αθλητής Ελληνικής καταγωγής κατέκτησε μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.
Μετά τον Σιδέρη Τασιάδη στο κανόε καγιάκ σλάλομ, ήρθε η σειρά του Κωνσταντίνου Λουλούδη να ανέβει στο βάθρο των νικητών, με την ομάδα της Μεγάλης Βρετανίας στην οκτάκωπο, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.
Για τον 19χρονο αθλητή, ο οποίος κατάγεται από τηνΆνδρο, ο Βρετανός θρύλος Μάθιου Πίνσεντ, έχει μιλήσει μετα καλύτερα λόγια τονίζοντας πως θα έχει λαμπρό μέλλον στην κωπηλασία.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα της Γερμανίας με χρόνο 5.48.75, ενώ το ασημένιο μετάλλιο κρέμασε στο στήθος της αναφέρει το pamesports.gr, η ομάδα του Καναδά με 5.49.98, ενώ «χάλκινοι» Ολυμπιονίκες αναδείχθηκαν οι Βρετανοί με 5.51.18.